AZDAVAY İLÇEMİZİ TAN..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Sal, 23 Nis 2019 ]
Toplam 66 ziyaret
36 benzersiz ziyaretçi

Neden Azdavay?

Çatak Kanyonu, Fotoğraf: Azdavay Yürüyüş Parkurları kitabı, 2011, Ersin Demirel ve Fahri Özbek Koruma altındaki Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde bulunan Azdavay'ı tercih etmenin en başta gelen nedenlerinden biri benzersiz coğrafyasıdır. Çeşit çeşit ağaçlarla kaplı ormanlar (%64'lük alan) ve endemik türleri de barındıran bitki örtüsü her mevsim sunduğu görsel şölenle beraber tertemiz bir nefes alma imkanı sağlar. Doğaya duyulan derin bir saygı ve onun korunmasına verilen önemin bir göstergesi olarak özenle temiz tutulan doğa harikaları yılların biriktirdiği değeri muhafaza eder.

Şehirlerin bunaltıcı atmosferinden uzaklaşıp Azdavay'da yürümeye başladığınızda her yanı saran ormanların ve akarsuların serinliği ile Aşıklar Köprüsü sizi karşılar; şehir merkezinde ıhlamurların, gezileriniz boyunca ise çiçeklerin, yeşilin -ve yağmurlarda toprağın- muhteşem kokusu size eşlik eder. İster bir soğuk su kaynağının kenarında ister dört bir yanda düzenlenmiş mesire alanlarında gün ortası dinlenirsiniz. İlçe merkezinde ya da köy konaklarında tadacağınız yöresel lezzetler Azdavay'ın damağınızdaki hatırası olur. Gezileriniz boyunca mevsimlerin sunduğu ?renk ve ahenk' ile beraber göreceğiniz kanyonlar, yaylalar, mağaralar, şelaleler bu coğrafyanın değerini ortaya koyar.

Azdavay Şelalesi, Fotoğraf: Azdavay Yürüyüş Parkurları kitabı, 2011, Ersin Demirel ve Fahri ÖzbekAzdavay şelale

Azdavay tercihi, kaya mezarları ve mabetleri gibi oldukça eski yerleşim kalıntılarıyla ve Osmanlı döneminden kalan konaklarıyla tarihi bir yön taşır. Misafir olabileceğiniz bu konaklar kadar eski ahşap evleriyle de özgünlüğünü koruyan köyler yöre halkının yaşamından renkli görüntüler eşliğinde farklı bir kültürle tanışma imkanı sunar.

Tasköy, Fotoğraf: Azdavay Yürüyüş Parkurları kitabı, 2011, Ersin Demirel ve Fahri Özbek
Azdavay doğa yürüyüşü sporuyla beraber alternatif bir tatil anlayışı için kesinlikle aradığınız yerdir. Eğer bir haftadan uzun bir gezi planlıyorsanız farklı konuları ve yerleri kapsayan fakat bütüncül bir tatil keyfine yürüyüş ve bisiklet parkurları ile Azdavay'dan başlayabilirsiniz. Farklı doğal güzellikleriyle Pınarbaşı, yeşilin maviyle buluştuğu sahilleriyle Cide ve İnebolu, tarihi şehir yapıları ve evliyalarıyla Kastamonu ya da kış turizminin merkezlerinden biri Ilgaz Dağı diğer duraklarınız olabilecektir.
azdavay kanyon

Azdavay Yürüyüş Parkurları kitabı editörü Ersin Demirel?in Azdavay ile ilgili değerlendirmesinden bir kesit:

Azdavay ve çevresi özellikle yürüyüş ve bisiklet rotaları açısından doğaseverlere sayısız olanaklar sunuyor. Küre Dağları Milli Parkı'nda başlatılan yürüyüş rotaları projesine eklemlenen bu küçük ilçe, yakın bir zamanda doğaseverlerin gözde mekanlarından biri haline gelecek. Yüksek dağları, ıssız tepeleri, derin vadileri, geçit vermez kanyonları, sık orman dokusu, zengin flora ve faunasıyla görece daha uzun bir sezonu olan, geleceğin outdoor cenneti Azdavay, önümüzdeki yıllarda Karadeniz bölgesindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı ile rekabet edebilecek kapasiteye sahip.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

Oylama

AZDAVAYIMIZI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ

MADENCİLİĞİ TEŞVİK ETTİREREK

TURİZM TANITIMI YAPARAK

FAKÜLTE KURDURARAK

GURBETTEKİLERE AZDAVAYDA İŞ İMKANI SAĞLAYARAK

KÜÇÜK HESAPLAR YAPMADAN SİYASETEN AZDAVAYAMIZA SAHİP ÇIKARAK

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi