AZDAVAY İLÇEMİZİ TAN..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Sal, 23 Nis 2019 ]
Toplam 112 ziyaret
38 benzersiz ziyaretçi

İnternet sitelerinde ilçemizin ve ona bağlı birimlerinin anlamları ve nereden geldikleri tam olarak kestirilemeyen isimleri üzerinde tartışmaların yaşandığı görülmektedir.

Azdavaylıların böyle önemli bir konuya, geç de kalınmış olsa, ilgi ve merak duymaları bizleri sevindiren ve heyecanlandıran bir gelişme olmuştur.

Süregelen temaslarımız sonucu Azdavay'ın kelime anlamına dair elde ettiğimiz bilgiler aşağıda sunulmuştur. Ancak, önemle vurgulamak gerekir ki, İlçemizin adı hakkında bilimsel olmayan, Milli kimliğimiz ve tarihi gerçeklerle uyuşmayan açıklamaların (Türkler Azdı vay... vb.) artık telaffuz edilmemesi Azdavay için daha yararlı ve yerinde olacaktır.

Azdavay'la ilgili bulunan en eski belge 1305 yılına aittir. Yaşar Yücel'in ?XII-XV Yüzyıllarda Kuzey-Batı Anadolu Tarihi' adlı kitabında (syf.133) Süleyman Paşa'nın oğlu İbrahim Gazi'nin ?Kastamonu tevabiinden Azdavay nahiyesinde Akçaviran çiftliği' denilen mülk toprağını ve bir bab değirmenini vakfettiğini gösteren bir vakfiyeden söz etmektedir. Bu belge bize İlçemizin en azından bahsi geçen tarihten beri bu adla anıldığını ispatlamaktadır.

Azdavay kelimesinin kökeni ve öz biçimi ile ilgili net bir tespit yapma olanağı bulunmamaktadır. Bilge Umar, Türkiye'deki Tarihsel Adlar ve Paphlagonia adlı eserlerinde birkaç tez ileri sürmektedir. Ona göre Ermenice Asduadzadzin (Tanrıyı Doğuran; Meryem Ana) kilisesinin adı ya da Asduadzamayr (Tanrının Anası; Meryem Ana) kilisesinin adı kaynaklık etmiş olabilir. Umar'ın diğer bir tezi de ?Azda' bölümünün ?Ana Tanrıça Tapınıcısı' anlamındaki ?Adada'nın çeşitlemesi ?Azada' olmasıdır. Sonraki -vay kısmının da ?tapınağı' anlamına gelebileceğini söyleyen yazar; böylece ?Azadawa' kelimesinin (Ana Tanrıça tapınıcısı halkın tapınağının bulunduğu kentçik) Azdavay adına kökenlik teşkil edebileceği ihtimali üzerinde durur.

Azdavay kelimesinin kökeni ile ilgili yaptığımız araştırmalar devam etmektedir. Yukarıda ileri sürülen tezler tespit iddiasından çok ihtimalleri kapsamaktadır. Bize gerekli kaynakları temin eden Araştırmacı Mehmet Yılmaz' a (www.bibliyografya.info) desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

Oylama

AZDAVAYIMIZI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ

MADENCİLİĞİ TEŞVİK ETTİREREK

TURİZM TANITIMI YAPARAK

FAKÜLTE KURDURARAK

GURBETTEKİLERE AZDAVAYDA İŞ İMKANI SAĞLAYARAK

KÜÇÜK HESAPLAR YAPMADAN SİYASETEN AZDAVAYAMIZA SAHİP ÇIKARAK

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi