AZDAVAY İLÇEMİZİ TAN..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Sal, 23 Nis 2019 ]
Toplam 93 ziyaret
36 benzersiz ziyaretçi

azdavay » EKONOMİMİZ

Ekonomik Durumu


1-Tarım ve Hayvancılık

İlçemizin toplam arazisinin %28.2'lik kısmı tarım alanında, tarım alanlarının tamamı susuz ve kıraçtır. Bu alanlarda kuru tarım yapılmaktadır. Dere ve çay kenarlarında oldukça küçük çaptaki sebze alanları sulanmaktadır. Sebze yetiştirilebilmesi için İl Özel İdare Müdürlüğü'nün yardımları ile kurulan küçük çaptaki seralarda kişisel ihtiyaca dayalı üretim yapılmaktadır. Tarımı yapılan ürünler buğday, arpa, çavdar, yulaf, patates ve mısır gibi ürünlerdir. Ticarete dayalı tarımsal üretim mevcut değildir. İlçede meyve ağacı yetiştiriciliği de küçük boyuttadır ve henüz ekonomik potansiyel taşımamaktadır.


İlçemizde 35 köyümüzü kapsayan 16 adet Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi mevcuttur.

Azdavay İlçesinde hayvancılık, küçük aile işletmeleri şeklinde yapılmakta olup, hayvan yemi yetiştiriciliğinin az oluşu, yem ve diğer maliyetlerin yüksekliği nedeniyle fazla gelişmemiştir. Hayvan türlerinde yerli ırk büyük ağırlık taşımaktadır. Son yıllarda kredili damızlık süt ineği ve cins koyun yetiştiriciliği önem kazanmaya başlamıştır.


2-Sanayi

İlçemizde La Gonna Tekstil Ticaret Sanayi ve Litd. Şti., Hotanlar Tekstil Sanayi Ticaret Ltd. Şti. adı altında iki adet tekstil atölyesi bulunmaktadır.

İlçede ve köylerde ayrıca 2 adet un değirmeni, 1 adet süt ürünlerini işleyen tesis (geçici olarak kapatılmıştır) , 2 adet ekmek fırını ve 1 adet kum ocağı işletmesi bulunmaktadır.

Özel sektörce kapalı işletme şeklinde küçük çapta, Maksut Köyü, Bakırcı Köyü ve Maden Köyü (Söğütözü) 'ndeki Taş kömürü ocağı üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

3-Ticaret

İlçemizde ticaret daha çok orman ürünleri nakliyesi şeklinde gelişmiştir. Bunun yanında ilçe merkezi, köylülerinin ihtiyaçlarını temin ettiği yer olarak ticari açıdan önem arz etmektedir. İlçemizde Esnaf ve sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine kayıtlı 379 üyeden 183 üye faal durumda olup, 2005 yılında 712.500,00 YTL. Kredi Kullandırılmıştır. Nakliyeci Şoförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na kayıtlı 355 üye bulunmaktadır.

4-Ormancılık

İlçemiz topraklarının % 64 gibi büyük bir kısmı orman alanları ile kaplıdır. Azdavay Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanında toplam 71.805 hektar alan mevcut olup, bunun 45.793 hektarlık alanı ormanlık alandır. Bunun 29.079 hektarlık kısmı verimli, 16.714 hektarlık bölümü ise bozuk ormanlık alanı ve 445 hektarlık alan ise verimli baltalık orman niteliğindedir.

Orman serveti 5.543.000 m3, yıllık servet artımı 114.577 m3 tür. Ortalama yıllık kesim miktarı ise 31.727 m3 tür. Azdavay Orman İşletme Müdürlüğü 2005 yılındaki karı 900.00 YTL.dir

4-Kooperatifçilik

İlçemizde Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi adı altında 16 adet kooperatif ve Azdavay Kooperatifler Birliği (AZ-KO-BİR ) adıyla bu birlikleri kapsayan bir kooperatif vardır. Kooperatiflerin faaliyetleri daha çok orman köylülerini kalkındırma alanında yoğunlaşmış bulunmaktadır. AZ-KO-BİR'e ait olan orman ürünleri işleme tesisi faaliyet dışı durumdadır.

İlçemizde ayrıca S.S. Motorlu Taşıyıcılar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır.


5-Bankalar

İlçemizde sadece T.C. Ziraat Bankası Şubesi mevcuttur. Ağlı İlçesi'nde banka bulunmadığından, bu ilçenin de banka ile ilgili iş ve işlemleri ilçemizdeki T.C. Ziraat Bankası ile yapılmakta olup, personel yetersizliğinden problemler yaşanmaktadır.
Bu sayfaya henüz yorum yazılmadı.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

Oylama

AZDAVAYIMIZI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ

MADENCİLİĞİ TEŞVİK ETTİREREK

TURİZM TANITIMI YAPARAK

FAKÜLTE KURDURARAK

GURBETTEKİLERE AZDAVAYDA İŞ İMKANI SAĞLAYARAK

KÜÇÜK HESAPLAR YAPMADAN SİYASETEN AZDAVAYAMIZA SAHİP ÇIKARAK

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi